Kolejová váha Velké Žernoseky HO

Autor: Železniční modely <zeleznicni.modely(at)trminek.cz>, Téma: Modely HO, Vydáno dne: 01. 05. 2004

kolejová váha
Příznivci modelové železnice ve velikosti TT již delší čas mohli svoje kolejiště obohatit o model typicky české kolejové váhy.

To co přinášelo radost TT-čkářům však rozesmutnilo vyznavače velikosti HO. " Také bysme chtěli takový model v naší velikosti ", slýchávali jsme často.

A nyní máme dobrou zprávu i pro ně. Kolejová váha ve velikosti HO je na světě.


Za vzor modelu posloužila kolejová váha, nacházející se na nádraží Velké Žernoseky na trati číslo 072 mezi stanicí Litoměřice město a zastávkou Libochovany. Do Velkých Žernosek ústí i tzv. "žalhostická spojka", která tvoří spojení mezi tratí 072 a tratí 087. ( Více v Železničním magazínu číslo 3/2004 na straně 6 ). Ale vzhledem k tomu, že se jedná o typizovanou stavbu, můžeme se s ní setkat i v jiných stanicích Českých drah, například ve Staré Pace a dalších.

Stavebnice obsahuje 50 dílů. Z toho je 35 dílů z leptaného mosazného plechu tloušťky 0,3 mm, a protože kolejová váha je ve velikosti HO už pořádný "macek", čekají na Vás rovnou dva plechy. Ostatní díly potřebné ke stavbě, jako jsou různé drátky, trubička průměru 1 mm pro vážní návěstidlo, čirá fólie pro zasklení oken a další jsou rovněž součástí. Stavebnice dokonce nabízí možnost instalace vnitřního osvětlení. Pro tento účel je kromě nezbytných vodičů přiložena i miniaturní žlutá SMD LED dioda a předřadný odpor. Samozřejmostí je i podrobný 28-mi stránkový návod, který Vás nejen na mnoha obrázcích provede stavbou "krok za krokem" předvede způsoby ohýbání, přípravy dílů a jejich sestavení, ale nabízí i schéma barvení včetně tabulky použitých barev od několika firem ( Humbrol, Revell, Agama, Tamyia ). Nechybí ani barevné fotografie "skutečné" váhy.

kolejová váha HO

A co lze ze všech těchto dílů sestavit ?

Vážní domeček i s vážním návěstidlem a kompletní vážní most, i se všemi 336-ti nýty - to je samozřejmost i ve velikosti HO. Konstrukce vážního mostu odpovídá požadavkům modelářské normy NEM 310 tak, aby byl zajištěn bezproblémový provoz na kolejišti. Ale to není vše ! Stavebnice totiž obsahuje i řadu dílů pro vnitřní vybavení vážního domečku vážním strojem. A je nutno říci, že i ve velikosti HO se jedná o takřka hodinářskou práci, a že vážní stroj vypadá v měřítku 1:87 titěrně. Drobné a choulostivé díly, jako například jemná ramena vážního návěstidla a další, jsou obsaženy dvojmo jako rezerva pro případ poškození při stavbě .
vážní stroj
I ve velikosti HO je obsahem oblíbený bonus zdarma, protojsou i zde přiloženy další 4 díly. A ještě jeden textový dokument ..., ale to už bychom prozradili příliš mnoho.

Na závěr ještě jeden malý tip. Až budete kolejovou váhu instalovat do kolejiště, nechte si poblíž ještě trochu volného místa. Již brzy ho budete potřebovat ... A tentokrát současně ve velikosti TT i HO

Obsah stavebnice :
Dva mosazné plechy, a sice :
- vážní domeček a stroj 165 x 125 mm tloušťky 0,3 mm
- vážní most 110 x 80 mm tloušťky 0,3 mm
dohramady s 35-ti leptanými díly
Materiál pro dalších 15 drobných dílů ( drátky, trubička, fólie )
Miniaturní SMD LED dioda + předřadný odpor + vodiče
Podrobný stavební návod
Zdarma bonus v podobě dalších 4 dílů, z toho 3 z leptaného plechu
Zdarma tištěná příloha

Cena stavebnice : 530,- Kč

Objednávky přijímáme v e-shopu. Způsob dodání poštovní dobírkou, k ceně objednaného zboží se připočte částka 120,- Kč za dobírkové poštovné a balné.