Nebojte se leptů (04)

Autor: eleznin modely <zeleznicni.modely(at)trminek.cz>, Tma: Nebojte se lept, Vydno dne: 30. 05. 2004

Další úpravy dílů
Díly už máme pěkně oddělené z plechu, začištěné a správně naohýbané.

Tím ale zdaleka přípravné práce nekončí. Některé díly je totiž ještě potřeba upravit. Nejedná se o žádné složité úpravy, nesmí se na ně ale zapomenout.

V dnešním čtvrtém pokračování našeho miniseriálku si povíme, jak na to.


Další úpravy dílů

Pro úpravu nebo přípravu některých dílů bude nutné použít pilku. Pro proříznutí drážky do dílu (například do dílu číslo 1 - těleso vážního mostu) nebo pro oddělení některých dílů od plechového rámečku použijeme lupénkovou pilku ( obrázek N ). Pilkové lupénky na kov mají mít zuby co nejjemnější ( obrázek P ). Hrubé zuby jsou určeny pro řezání dřeva a kov s nimi řezat nejde, nebo jen velmi obtížně. Při řezání s lupénkovým listem pilky na kov pracujeme velmi opatrně, protože list pilky je velmi křehký a při nešetrné práci snadno praskne.

lupénková pilka

Jako podložku při řezání použijeme vyřezávací vidličku se svorkou pro upevnění na stůl (obrázek O). Pro usnadnění řezání tenkého plechu ho můžeme podložit, nebo oboustrannou lepicí páskou podlepit, silnějším kartonovým papírem nebo tenkou překližkou.

žiletková pilka
Pro odříznutí části trubičky stožáru vážního návěstidla můžeme, kromě lupénkové pilky, použít i různé druhy žiletkových pilek ( obrázek Q ).

U některých dílů bude potřeba provrtat (respektive protáhnout naznačené) otvory. Pro tento účel můžeme použít některou modelářskou minivrtačku obrázek K) nebo malý ruční vrtací držák (obrázek R). V nouzi lze použít jako držák vrtáčku mechanickou tužku Versatil (obrázek T). Případný rozdíl mezi průměrem upínacích kleštin a průměrem vrtáčku (obrázek S) odstraníme tak, že stopku vrtáčku omotáme papírovou (nebo jinou vhodnou) lepicí páskou. Při vrtání pracujeme velmi opatrně, protože vrtáčky jsou velmi jemné a je zde nebezpečí jejich zlomení.

vrtací držák, tužka versatil, vrtáčky