Kolejová váha Velké Žernoseky ve velikosti N

Autor: Železniční modely <zeleznicni.modely(at)trminek.cz>, Téma: Modely N, Vydáno dne: 16. 12. 2004

kolejová váha
Na žádném pořádném nádraží nemůže chybět kolejová váha. Proč ? No přece proto, že z každého pořádného nádraží se vypravují naložené vagóny a zjistit jejich váhu je důležité.

Nyní mohou kolejovou váhu na svoje modelové nádraží instalovat i příznivci modelové velikosti N.

Model byl nabízen v časově limitované edici, a jeho výroba je ukončena.


Za vzor modelu posloužila kolejová váha, nacházející se na nádraží Velké Žernoseky na trati číslo 072 mezi stanicí Litoměřice město a zastávkou Libochovany. Do Velkých Žernosek ústí i tzv. "žalhostická spojka", která tvoří spojení mezi tratí 072 a tratí 087. ( Více v Železničním magazínu číslo 3/2004 na straně 6 ). Ale vzhledem k tomu, že se jedná o typizovanou stavbu, můžeme se s ní setkat i v jiných stanicích Českých drah, například ve Staré Pace a dalších.

Stavebnice obsahuje 45 dílů. Z toho je 31 dílů z leptaného mosazného plechu tloušťky 0,16 mm. Ostatní díly potřebné ke stavbě, jako jsou různé drátky, čirá fólie pro zasklení oken a další jsou rovněž součástí. Stavebnice dokonce nabízí možnost instalace vnitřního osvětlení. Pro tento účel je kromě nezbytných vodičů přiložena i miniaturní žlutá SMD LED dioda a předřadný odpor. Samozřejmostí je i podrobný návod, který Vás nejen na mnoha obrázcích provede stavbou "krok za krokem" předvede způsoby ohýbání, přípravy dílů a jejich sestavení, ale nabízí i schéma barvení včetně tabulky použitých barev od několika firem ( Humbrol, Revell, Agama, Tamyia ). Nechybí ani barevné fotografie "skutečné" váhy.

kolejová váha

A co lze ze všech těchto dílů sestavit ?

Vážní domeček i s vážním návěstidlem a kompletní vážní most, i se všemi 336-ti nýty - to je samozřejmost. Konstrukce vážního mostu odpovídá požadavkům modelářské normy NEM 310 tak, aby byl zajištěn bezproblémový provoz na kolejišti. Ale to není vše ! Stavebnice totiž obsahuje i řadu dílů pro vnitřní vybavení vážního domečku vážním strojem. Kdo si myslel, že vážní stroj v měřítku TT již nejde v jemnosti překonat, bude strojem v měřítku N doslova šokován. To se prostě musí vidět ! Drobné a choulostivé díly, jako například jemná ramena vážního návěstidla a další, jsou obsaženy vícekrát jako rezerva pro případ poškození při stavbě. Ramena návěstidla v N-ku ? Prostě neskutečná pavučinka. Navíc ještě, jako bonus zdarma, jsou přiloženy další 4 díly. A ještě jeden textový dokument.

kolejová váha


Obsah stavebnice :
Mosazný plech 115 x 75 mm tloušťky 0,16 mm s 31 leptanými díly
Materiál pro dalších 14 drobných dílů ( drátky, fólie )
Miniaturní SMD LED dioda + předřadný odpor + vodiče
Podrobný stavební návod
Zdarma bonus v podobě dalších 4 dílů, z toho 3 z leptaného plechu
Zdarma tištěná příloha

Model byl nabízen v časově limitované edici, a jeho výroba je ukončena.