Zauhlovací výtah Benešov u Prahy TT

Autor: Železniční modely <zeleznicni.modely(at)trminek.cz>, Téma: Modely TT, Vydáno dne: 16. 10. 2005

Zauhlovací výtah Teudloff
Všichni jistě znáte náš model popelové jámy. Toto zařízení slouží k vysypání popela parní lokomotivy. Popel je zbytek po spálení uhlí. A jak dostaneme uhlí do lokomotivy ?

No, třeba zauhlovacím výtahem. To je totiž právě nový model ve velikosti TT který vám představujeme.

Vývoj tohoto modelu byl velmi dlouhý a náročný. Stanovili jsme si totiž náročný cíl : Převést do modelu naprosté maximum detailů, a to při zachování jisté funkčnosti. Jak se nám to podařilo ? Posuďte sami.


Tentokrát vám nový model představíme trochu netradičně, a sice sérií několika fotografií. Důvodem je fakt, že nastal podzim. Jak to spolu souvisí ? Sice vzáleně, ale přece jenom. Podzimní doba předznamenává, že se rok blíží ke svému konci. A konec roku, to jsou přece Vánoční svátky, na které se těší každý modelář. Je to totiž ideální doba, kdy se za dlouhých zimních večerů věnovat svému koníčku, a nejlépe nad modelem, který se objevil pod stromečkem.

A to je ten důvod, proč momentálně namáme moc času na pořádný článek. Finišují totiž práce na sériové výrobě modelu zauhlovacího výtahu ve velikosti TT a současně i ve velikosti HO. Modely pro obě tyto velikosti bychom chtěli nabídnout včas Ježíškovi, aby je stihl doručit právě pod ten váš vánoční stromeček.

Zauhlovací výtah Teudloff Benešov u Prahy

Zauhlovací výtah v celé své kráse. Strojovna s otevřenými dvířky a schody do ní. V pozadí dvě točničky, které jsou součástí stavebnice a jeden ze dvou zauhlovacích vozíčků. Po kliknutí na tento obrázek se zobrazí větší a detailnější o luxusních rozměrech 1462 x 1950 pix., a datové velikosti cca 0,5 MB.

Zauhlovací výtah Teudloff Benešov u Prahy

Pohled z levé zadní strany. Zde jsou vidět i dvě kolejničky, ktré rovněž ve stavebnici najdeme. Koleje vypadají skutečně jako opravdové. Pražce a paty kolejnic jsou z leptu, hlavu kolejnice je provedena z měděného drátu o průměru 0,5 mm. I tento materiál je součástí.

Zauhlovací výtah Teudloff Benešov u Prahy

Pohled z pravé zadní strany. Zde je vidět druhá strana strojovny s velkým oknem a rozvaděčovými skříněmi. Nesmí chybět ani žebřík.

Zauhlovací výtah Teudloff Benešov u Prahy

Boční pohled. V dáli se na předváděcí desce rýsují obrysy dalších kolejnic. To předznamenává, že dvě kolejničky a dvě točničky není vše. Bude totiž možno zakoupit zvláštní upgrade, tedy stavebnici obsahující sadu kolejniček. To umožní vybudovat naprosto individuální kolejiště, a to co do rozsahu, tak i složitosti tvaru. V tomto upgrade budou totiž obsahem navíc i výhybky a oblouky.

Zauhlovací výtah Teudloff Benešov u Prahy

Opět přední pohled, tentokrát z druhé strany. Možná vás při pohledu na zauhlovací chobot napadne otázka, jak je složité odhadnout správný úhel polohy chobotu před jeho zalepením. Věřte, není to tak složité a řešení je jednoduché. Totiž, chobot se nelepí a jeho mechanismus, se stejnou funkcí jako ve skutečosti umožňuje úhel sklopení libovolně bez obtíží měnit. Po kliknutí na tento obrázek se zobrazí větší a detailnější o luxusních rozměrech 1462 x 1950 pix., a datové velikosti cca 0,5 MB.

Zauhlovací výtah Teudloff Benešov u Prahy

Zde vidíte detail vozíčku a výtahové klece. Aby byla klec dobře vidět pro účely předvádění, nebyla zabudována do výtahu. Jen tak mimochodem, skládá ce ze 6-ti dílů. Ve výtahu ji lze instalovat v jakékoli poloze, tedy v klidu v "přízemí", kdekoli po cestě, a nebo ve svojí horní poloze ve fázi vysypávání vozíčku.

Zauhlovací výtah Teudloff Benešov u Prahy

Kontrolní otázka. Co dělají kola vozíčku ? ... No přece se točí :-). Zde je na místě připomenout, že k dispozici bude i druhý upgrade set, a sice s vozíčky. Zauhlovací kolejiště tedy bude možné doplnit i o libovolný vozíčkový park. Toto řešení není samoúčelné. Jednak každému umožní, aby si rozsah, tvar a vybavení zauhlovacího kolejiště přizpůsobil svému depu nebo staničce (a svému kolejišti), ale vozíky s kolejemi se též výborně hodí jako vybavení popelové jámy.

Stavebnice opět obsahuje všechen materiál potřebný ke stavbě, tedy kromě leptaného plechu a různých drátků i obtisky.

Samozřejmostí je tradiční podrobný návod.

Obsah stavebnice :
Mosazný plech 120 x 175 mm tloušťky 0,3 mm a mosazný plech 75 x 135 mm tloušťky 0,16 mm s 79-ti leptanými díly ( celkem 115 + několik dílů navíc jako rezerva )
K tomu navíc další 3 bonusové díly.
Materiál pro další díly ( mosazná kulatina, čirá fólie, obtisky, měděné drátky ).
Podrobný stavební návod
Cena stavebnice : 730,- Kč

Objednávky přijímáme v e-shopu. Způsob dodání poštovní dobírkou, k ceně objednaného zboží se připočte částka 120,- Kč za dobírkové poštovné a balné.