Dlouho jsme přemýšleli, jak tuto mezeru v naší nabídce zaplnit. Bylo třeba totiž splnit několik protichůdných požadavků.
Technologie leptaného plechu poskytuje možnosti detailního zpracování jemných detailů - těch ovšem na prostých stěnách staveb mnoho není. Naopak, stěny staveb bývají nejen hladké, ale i poměrně rozměrné - a jejich velikost znamená velkou plochu mosazného plechu - a velká velikost plechu znamená velkou ... však víte co.
Bylo proto třeba za předlohu vybrat stavbičku poměrně malou ( aby byla zachována rozumná velikost plechů a tím i cena ), současně s co nejvíce členitými stěnami a střechou ( aby použití technologie leptaného plechu mělo smysl ). Proto nám padla do oka sympatická budova nádražních záchodků z Litovle.
Myslíme si totiž, že svojí malebností a svými kompaktními rozměry si najde místo na mnoha kolejištích. A doufáme, že při její pohodové stavbě si užijete hodně příjemné zábavy.
Opět na vaše přání volíme způsob prezentace formou komentovaných fotografií. Po kliknutí na každou fotografii se tato otevře v novém okně v rozlišení řádově 1500 x 1000 pix. (Samozřejmě, že každá má trochu jiný rozměr :-)
 Pohled na základnu záchodků dává tušit, že záchodky jsou zpracovány kompletně i s vnitřním vybavením. Ano, tušení je správné. Na snímku je vidět kamenné obložení základů, na něm je z cihel postavená podlaha. Tedy podlaha ..., správněji řečeno základní podlaha. Na ní je totiž dále instalována vyspádovaná podlaha k pisoárům.
|
 A zde máme vybavení kabinek. Dole dřevěná podlaha, kterou procházejí odpadní roury až pod základy. Dále je vidět mezistěna kabinek a vlastní záchodová sedátka. Záchodová prkénka ještě nejsou nainstalována.
|

Kompletní základna záchodu. Zde nejsou vidět odpadní roury, ale to je proto, že fotografie byly pořizovány v průběhu stavby prototypu, kdy se teprve ladí správný postup a tvoří stavební návod. Jak bylo vidět na předchozím snímku, v tomto okamžiku stavby již budete mít podle návodu roury na svém místě. A záchodové prkénko také. Na všech těchto tvarově a reliéfně složitých dílech se dobře uplatní technologie leptaného plechu. V přední části si všimněte dvou otvorů žumpy. Ale co na jejich přepážce dělají malé kruhové otvory ? Vypadají, jako by byly na něco připraveny. Skoro, jako by tam měly být panty ? No, je to tak, přiznáváme. Víko žumpy je funkční, a odklopné na pantech. Drátek na výrobu pantů je samozřejmě součástí stavebnice. Obsah žumpy není dodáván !!!
|
 A stějně tak i na samotném domečku. Prkené stěny, ozdobně vyřezávané nosné trámy, ozdoby ve štítu střechy, jemné laťkové větrací mřížky, to vše je pro leptaný plech přímo ideální a vytváří jemné detaily a úchvatnou plastickou strukturu stěn. Když na plášti domečku nevidím dvěře, znamená to, že dveře jsou samostatný díl. A když bylo víko žumpy na pantech, znamená to, že i dveře ...
|

Ještě zajímavější strukturu vytváří jemná pavučina další základní součásti domečku, tedy střechy. Ta však po dokončení bohužel nebude vidět, jinak by do domečku pršelo. V souladu se skutečností jsme se pokusili alespoň naznačit všechny typické součásti střechy : trámy krovů, střešní latě, podbití stropu uvnitř stavby i na vnějších přesazích střechy. Proto, ale i kvůli dostatečné pevnosti celého celku, se střecha skládá ze dvou plošných dílů, jak je vidět na obrázku. Ovšem to není přesně řečeno, každá střecha má ještě štít - zde se skládá hned ze tří dílů a to na každé straně. Každá střecha také musí být opatřena střešní krytinou - zde jsou použity tradiční tašky bobrovky a to na každou střešní lať v dvojmontáži - celkem 16 kusů dílů k osazení. A nesmíme zapomenout na krátké hřebenové tašky a na vlastní hřeben, který se skládá ... To stačí, přestaneme počítat.
A proč tohle všechno? No protože nám naše modelářské srdce nedovolilo provést ještě větší a radikálnější zjednodušení ( nebo posedlost ? ), dále pak proto, že každý správný modelář musí mít dobrý pocit z toho, že : "sice to není vidět, ale já vím, že to tam je". A také to modelářům dává možnost znázornit střechu ve výstavbě. Dát nahoru konstrukci s latěmi, pár tašek, jednoho schopného pokrývače ...
|
 Dnes je hodně moderní ekologie. Když jsme se rozhodovali, z čeho uděláme nosné střešní trámy, váhali jsme mezi kukuřičným šustím a špejlemi od jitrnic. Ještě se nabízela možnost použít makarony.
Jak to nakonec dopadlo vidíte na obrázku. Zvítězila stará dobrá mosaz, a to i přes to, že je to trochu dražší špás. Ovšem díky tomu máte dost dobrou šanci, že sestavený model vám při dobrém zacházení vydrží několik set let. Ale vážně, čtvercové mosazné trámky jsou opět součástí stavebnice. Co je dále vidět ? Dočkali jsme se zachodového prkénka, jedno víko žumpy už pevně drží na pantech, stejně tak jako oboje dveře - vše samozřejmě stále funkční a otevírací. Mezi kabinkami a pisoáry instaována prkená mezistěna. Instalovány tři střešní trámy, prostřední podepřený výztužnou šibenicí. Vlevo na stěně cedulky s označením páni/dámy, aby nedošlo k nějakým nepříjemnostem. Označení se nanáší obtisky, které ... Ano, opět jsou součástí stavebnice.
|

Detailní výřez z normální fotografie ukazující trámy a prkna stěn, štít střechy, cedulku, mosazné trámy na kterých drží střecha. Protože se jedná o výřez tak tento snímek již nelze zvětšit.
|
 Když už je řeč o tom, co vše je součástí stavebnice, nelze zapomenout i na velmi podrobný a názorný návod. Na ukázku jedna strana z celkového počtu 24 stránek. Samozřejmostí je i bonusový díl - šoufek, skládající se z dvou leptaných dílů a mosazného drátku.
|

Vše zkompletováno, zde pohled na stranu pánů.
|
 A dámy.
|
Stavebnice opět obsahuje všechen materiál potřebný ke stavbě, leptaný plech, mosazné drátky, mosazné čtvercové tyče a obtisky.
Samozřejmostí je tradiční podrobný návod.
Obsah stavebnice :
Tři kusy mosazného plechu tloušťky 0,3 mm s následujícími rozměry :
1x 135 x 155 mm
1x 115 x 155 mm
1x 100 x 75 mm
s celkem 29-ti leptanými číslovanými díly (což ale znamená, že např. díl číslo 16 střešní tašky je obsažen v počtu 16-ti kusů)
+ další drobné díly jako náhradní
+ oblíbené bonusové díly
Materiál pro další díly ( mosazné drátky, mosazné čtvercové tyče a obtisky ).
Podrobný stavební návod
Cena stavebnice : 730,- Kč
Objednávky přijímáme v
e-shopu. Způsob dodání poštovní dobírkou, k ceně objednaného zboží se připočte částka 120,- Kč za dobírkové poštovné a balné.