Vše začalo tím, že přestaly fungovat zaručené odkazy vedoucí ke zdroji TINOLu, uvedené v
tomto článku . Kleineserien.de ani Bavaria ho již nemají ve své nabídce. To, že to způsobilo mezi modeláři malou paniku není třeba připomínat. Jeden z mála jistých zdrojů TINOLu vyschl, a otázkou je, jestli dočasně, nebo trvale.
Dopátrat se pravdy, nebo alespoň několika málo indicií nebylo úplně jednoduché, ale díky
Google a
Altavistě se něco málo podařilo zjistit. Takže jak to s TINOLem vypadá ?
Krátce a jasně řečeno :
špatně .
Podle všeho to vypadá, že :
- TINOL obsahuje 60 % cínu a 40 % olova. (zur Lötpaste - ich verwende ausschließlich Tinol ... und zwar in der Mischung SnPb 60/40)
- Díky obsahu olova, na základě Direktivy EU o omezení použití nebezpečných látek v průmyslu byla produkce TINOLu omezena, ne-li úplně ukončena. ( Dasselbe gilt auch für das ab 2004 nicht mehr frei verkäufliche TINOL.) Pokud to někoho zajímá, mělo by se jednat o směrnici RoHS:
Restriction of the Use of Certain Hazardous Substances- Direktiva 2002/95/EC o omezení použití určitých nebezpečných látek v elektronickém průmyslu jako je olovo, kadmium, šestivazný chrom a polybromidové difenyly- PBB a také PBDE. Direktiva byla přijata 27.1.2003 a bude závazná pro všechny výrobky uvedené na trh po 1.7.2006. Vyjímky jsou uvedeny v příloze této direktivy.
Preventivní opatření na olovo : Olovo je spolu s cínem součástí pájek. V pájce snižuje bod tavení. Alternativní řešení bezolovnaté pájky vyžaduje odolnější výrobky, protože teplota pájení je pak vyšší. A kdo na to bude mít nervy, a vládne anglickým jazykem, může si počíst :
zde .
Že to s TINOLem vypadá zvláštně, se můžeme přesvědčit třeba
zde . Červený křížek, dodávka na dotaz. Jestli někdo umí zdatně německy, mohl by se zkusit zeptat a dát nám všem vědět.
U
Furtmayr schweisstechnik to sice vypadá, že v nabídce ještě je, avšak jak zjistil prostřednictvím své známé pan Jan.B, firma je prý v konkursu, takže opět nic pro nás. Děkujeme za informaci.
Již jen slabou náplastí nám může být zjištění, že výrobcem TINOLu byl/je Küppers Metallwerke G. m. b. H., Bonn a. Rhein , a že se jedná o starou a tradiční značku, což dokumentuje tento obrázek.
Co říci závěrem. Život bez olova bude rozhodně zdravější, pro modeláře možná svízelnější. Pokud někdo má cokoli k doplnění uvedené problematiky, jakékoli poznatky, zjištění, nápady, informace, ozvěte se nám prosím. Jistě to bude zajímat i ostatní modeláře.