Nebojte se lept

Nebojte se leptů (02)

Začištění dílů
A je zde druhé pokračování našeho miniseriálku o zpracování leptů.

Minule jsme se něco dozvěděli o oddělování dílů a dnes si řekneme něco o technice začištění dílů.


Začištění dílů

U dílů, které mají přídržný můstek z plechu plné tloušťky,a díly, které mají přídržný můstek poloviční tlouštky, ale samy mají plnou tloušťku, a u kterých nám zbyl dlouhý přídrzný můstek, tačistíme nejlépe tak, že zbytek přídržného můstku ucvakneme malými kleštičkami s kvalitním a ostrým ostřím ( obrázek D ). Můstek se snažíme ucvaknout co nejblíže dílu, ale tak, abysme díl nepoškodili. Pokud máme kleštičky s běžným ostřím ( obrázek G ) , ponecháme zbytek můstku raději delší.

brousek na kosu, brousek na nože
Zbytek můstku upilujeme jehlovými pilníčky ( obrázek J), nebo zbrousíme na brusném kameni. Jako brusný kámen můžeme použít buď obyčejný brousek na kosu ( obrázek H ) nebo brusný kámen určený pro broušení nožů ( obrázek I ). Tento konkrétní má navíc tu výhodu, že z jedné strany je hrubší a z druhé strany jemnější. Jehlové pilníčky by měly být s jemným a ostrým sekem.

Při broušení na brusném kameni dáváme pozor na to, abysme při pohybech s dílem po kameni díl drželi vždy kolmo a přitlačovali ho s rovnoměrným tlakem, aby můstky byly broušeny v celé ploše rovnoměrně, a především ke konci broušení nedošlo k soudkovitému podbroušení dílu.

Při pilování jehlovými pilníčky dbáme na to, abysme pilovali pouze můstek, a nepoškodili okolí zbytečnými vrypy pilníčku. S výhodou lze využít upevnění dílu do malého svěráčku s kvalitními a hladkými čelistmi ( obrázek L ). I při pečlivé práci však jen těžko dosáhneme absolutně rovné a čisté hrany dílu, je tedy i v případě začišťování pilníčky nakonec provést několik jemných tahů na brousku a hranu precizně vyhladit a začistit.

Pro odstranění můstků lze využít i různé modelářské brusky nebo modelářské minivrtačky s brusnými kotoučky ( obrázek K ).
jehlové pilníčky


malá elektrická vrtačka
U dílů, které mají přídržný můstek z poloviční síly plechu a které samy mají poloviční tloušťku (například díly číslo 2,3,4,5, a podobně ) se zbytky můstků začistí velmi obtížně. Nejlepších výsledků dosáhneme, pokud díly začišťujeme upnuté do malého svěráčku ( obrázek L ) který má kvalitní hladké (bez rýhování) čelisti. Díl do něu upneme tak, aby nad čelisti vyčnívala pouze jeho velmi malá část se zbytkem můstku, a jemným jehlovým pilníčkem zbytek můstku opatrně upilujeme. Pozor u dílů 2,3,4,5. Tyto díly musíme do svěráčku upnout do čelistí vyložených papírem a utahovat velmi jemně, aby se nepoškodilo znázornění nýtů.

| Autor: eleznin modely | Vydno dne 24. 04. 2004 | 10820 peten | Informan e-mailVytisknout lnek
Hlavn menu
Vyhledvn

Vyhledat text

Extern odkazy
Novinky
29.10.2012: Vrtac ablona HO Bp
Vrtac ablona k dispozici na e-shopu. Vechny souvisejc lnky zkompletovny.

01.10.2012: Nov e-shop sputn
Nyn je ji mon objednvat prostednictvnm novho e-shopu.

02.06.2012: Kolejov vha TT opt k dispozici
Od te je mon opt objednvat Kolejovou vhu v mtku TT.

20.02.2012: Nefunkn e-shop
Vzhledem k zmn na hostingovm serveru dolo k nefunknosti e-shopu. Do doby zprovoznn nov aplikace objednvejte prosm prostednictvm e-mailu.

06.02.2012: Norimberk 2012
Krtk report a fotogalerie z veletrhu v Norimberku.

20.11.2011: Ndran zchodky Litovel
Nov model ve velikosti HO je k dispozici. Pozor, poet kus prvn pedvnon srie je omezen.

Tento web site byl vytvoen prostednictvm phpRS - redaknho systmu napsanho v PHP jazyce. Na tto strnce pouit nzvy programovch produkt, firem apod. mohou bt ochrannmi znmkami nebo registrovanmi ochrannmi znmkami pslunch vlastnk.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server