Nebojte se leptů

Nebojte se leptĹŻ (03)

Ohýbání dílů
Vítáme Vás u třetího pokračování miniseriálu o zpracování dílů z leptaných stavebnic.

Již umíme díly oddělit, začistit, ovšem řadu z nich je potřeba před sestavením ještě upravit, a sice naohýbat do správného tvaru. Do jakého výsledného tvaru - to nám ukáže podrobný návod ke stavbě.

Jak nejlépe na to, a jaké nářadí použít, to si ukážeme v tomto třetím dílu.


Ohýbání dílů

Díly ohýbáme podle naznačených předleptaných drážek. Nejčastěji se ohyb provádí směrem dovnitř, to znamená, že zeslabená strana plechu s předleptanou drážkou bude po provedení ohybu uvnitř úhlu ohybu, a vnější hranu ohybu bude tvořit hladký plech. U některých dílů je však nutné provést ohyb opačně, tedy tak, že po provedení ohybu bude uvnitř dílu hladký plech, a vně úhlu ohybu bude předleptaná drážka. U každého dílu je v návodu uvedeno, jakým způsoben díl ohnout.

V závislosti na složitosti ohybu, velikosti ohýbané plochy a především délky ohýbané plochy volíme vhodné nástroje, pomocí nichž provedeme ohyb co nejpřesněji a bez zbytečného poškození dílu.
schéma ohybu
Ohnutí dlouhých dílů ( například díl číslo 1 - těleso vážního mostu ) provedeme nejlépe tak, že díl upneme za kratší ohýbanou část do čelistí malého svěráčku ( obrázek L ). Čelisti musí být rovné, hladké, přesně k sobě doléhající, a jejich hrana musí být ostrá a nepoškozená. Upnutí provedeme tak, že spodní hrana proleptané drážky lícuje s horní hranou čelistí svěráčku ( obrázek krok 1 ). Poté tlakem prstů na vyčnívající část dílu ( obrázek krok 2 ) provedeme ohyb ( obrázek krok 3 ). Pokud je ohýbaný díl delší než délka čelistí svěráčku, provedeme ohyb po částech, tedy tak, že mírně ohneme část dílu upnuto ve svěráčku, potom díl posuneme neohnutou částí do čelistí a opět mírně ohneme. Tak postupně po malých krůčcích pokračujeme, až je celý díl ohnut do požadovaného úhlu. Jednotlivá částečná ohnutí musí být poměrně malá, aby nedošlo k nestejnoměrnému ohnutí a k poškození dílu zkroucením.

svěráček, kleštičky, pinzeta
Ostatní díly dle jejich velikosti ohýbáme buď pouze prsty, nebo za pomoci plochých kleštiček ( obrázek F ) nebo pinzety ( obrázek M ).

| Autor: Železniční modely | Vydáno dne 16. 05. 2004 | 10660 přečtení | Informační e-mailVytisknout článek
Hlavní menu
Vyhledávání

Vyhledat text

Externí odkazy
Novinky
29.10.2012: Vrtací šablona HO Bp
Vrtací šablona k dispozici na e-shopu. Všechny související články zkompletovány.

01.10.2012: Nový e-shop spuštěn
Nyní je již možné objednávat prostřednictvním nového e-shopu.

02.06.2012: Kolejová váha TT opět k dispozici
Od teď je možné opět objednávat Kolejovou váhu v měřítku TT.

20.02.2012: Nefunkční e-shop
Vzhledem k změně na hostingovém serveru došlo k nefunkčnosti e-shopu. Do doby zprovoznění nové aplikace objednávejte prosím prostřednictvím e-mailu.

06.02.2012: Norimberk 2012
Krátká reportáž a fotogalerie z veletrhu v Norimberku.

20.11.2011: Nádražní záchodky Litovel
Nový model ve velikosti HO je k dispozici. Pozor, počet kusů první předvánoční série je omezený.

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server