Nebojte se leptů

Nebojte se leptĹŻ (04)

Další úpravy dílů
Díly už máme pěkně oddělené z plechu, začištěné a správně naohýbané.

Tím ale zdaleka přípravné práce nekončí. Některé díly je totiž ještě potřeba upravit. Nejedná se o žádné složité úpravy, nesmí se na ně ale zapomenout.

V dnešním čtvrtém pokračování našeho miniseriálku si povíme, jak na to.


Další úpravy dílů

Pro úpravu nebo přípravu některých dílů bude nutné použít pilku. Pro proříznutí drážky do dílu (například do dílu číslo 1 - těleso vážního mostu) nebo pro oddělení některých dílů od plechového rámečku použijeme lupénkovou pilku ( obrázek N ). Pilkové lupénky na kov mají mít zuby co nejjemnější ( obrázek P ). Hrubé zuby jsou určeny pro řezání dřeva a kov s nimi řezat nejde, nebo jen velmi obtížně. Při řezání s lupénkovým listem pilky na kov pracujeme velmi opatrně, protože list pilky je velmi křehký a při nešetrné práci snadno praskne.

lupénková pilka

Jako podložku při řezání použijeme vyřezávací vidličku se svorkou pro upevnění na stůl (obrázek O). Pro usnadnění řezání tenkého plechu ho můžeme podložit, nebo oboustrannou lepicí páskou podlepit, silnějším kartonovým papírem nebo tenkou překližkou.

žiletková pilka
Pro odříznutí části trubičky stožáru vážního návěstidla můžeme, kromě lupénkové pilky, použít i různé druhy žiletkových pilek ( obrázek Q ).

U některých dílů bude potřeba provrtat (respektive protáhnout naznačené) otvory. Pro tento účel můžeme použít některou modelářskou minivrtačku obrázek K) nebo malý ruční vrtací držák (obrázek R). V nouzi lze použít jako držák vrtáčku mechanickou tužku Versatil (obrázek T). Případný rozdíl mezi průměrem upínacích kleštin a průměrem vrtáčku (obrázek S) odstraníme tak, že stopku vrtáčku omotáme papírovou (nebo jinou vhodnou) lepicí páskou. Při vrtání pracujeme velmi opatrně, protože vrtáčky jsou velmi jemné a je zde nebezpečí jejich zlomení.

vrtací držák, tužka versatil, vrtáčky

| Autor: Železniční modely | Vydáno dne 30. 05. 2004 | 10847 přečtení | Informační e-mailVytisknout článek
Hlavní menu
Vyhledávání

Vyhledat text

Externí odkazy
Novinky
29.10.2012: Vrtací šablona HO Bp
Vrtací šablona k dispozici na e-shopu. Všechny související články zkompletovány.

01.10.2012: Nový e-shop spuštěn
Nyní je již možné objednávat prostřednictvním nového e-shopu.

02.06.2012: Kolejová váha TT opět k dispozici
Od teď je možné opět objednávat Kolejovou váhu v měřítku TT.

20.02.2012: Nefunkční e-shop
Vzhledem k změně na hostingovém serveru došlo k nefunkčnosti e-shopu. Do doby zprovoznění nové aplikace objednávejte prosím prostřednictvím e-mailu.

06.02.2012: Norimberk 2012
Krátká reportáž a fotogalerie z veletrhu v Norimberku.

20.11.2011: Nádražní záchodky Litovel
Nový model ve velikosti HO je k dispozici. Pozor, počet kusů první předvánoční série je omezený.

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server