Modely HO

Vrtací šablona HO pro vozy Bp

Vrtací šablona
V první polovině roku 2012 udělala modelářům ve velikosti HO radost firma Rivarossi (resp. Hornby International) , a potažmo i tuzemská firma Ben-model, uvedením českého modelu populárních "dvoupatráků" ČSD řady Bp.

Firma Ben-model jako duchovní tvůrce české verze modelu se maximálně snažila o přizpůsobení původní německé verze vhledu našich vozů. A to i za cenu výroby nové formy čelních partií, kde díky této úspěšné snaze jsou pro české vozy typická dvě čelní okna.

Bohužel, některá technologická omezení výroby nešla ekonomicky vyřešit, a tak jsou vozy dodávány - stejně jako německé - jen se vstupními madly na krajních dveřích. Ostatní madla jsou alespoň dodávána zvlášť v sáčku jako příslušenství pro samostatné doplnění. Jak to ale udělat, když ve skříni vozu nejsou vyvrtány potřebné otvory ?

S naší vrtací šablonou velice jednoduše.


K čemu je taková šablona dobrá ? Nelze vyvrtat díry a osadit madla bez ní ?

Samozřejmě, že lze. Ale bude to velmi obtížné a hrozí riziko poškození nebo zničení modelu. A proč ? Protože všechny díry pro madla musí být umístěny ve stejné a správné výšce. Všechny díry musí mít správnou výškovou rozteč, protože každá malá odchylka v řádu desetin milimetru způsobí zkroucení madel. Jednoduše řečeno : díry příliš blízko sebe madlo stačí a to se pak vyboulí na stranu. Díry daleko od sebe způsobí, že se madlo natáhne, přídržné patky se vychýlí a madlo se opět zkroutí. Navíc je třeba zajistit, aby všechny tyto díry byly vyvrtány ve stejné vzdálenosti od krajů dveří - opět zde hraje roli každá desetina milimetru. Při vrtání nám nesmí ujet vrták na stranu, atd.

Dovedete si představit tu obrovskou spoustu měření a kontrolování při vrtání jedněch dveří ? S neustálou obavou, že se něco nepovedlo ? A co na dvanácti dveřích ? Spousta práce s nejistým výsledkem. A vlastně zbytečné práce, když veškeré rozměřování dokáže zastat jedna vrtací šablona.

Tak tedy :

Vrtací šablona

Vrtací šablona je dodávána v plastovém sáčku s papírovým přebalem, ...

Návod k použití

... na kterém je jednoduchý návod k použití.

A jak se vlastně šablona přesně používá a jaké možnosti nabízí ? To je už trochu rozsáhlejší téma, které jsme zpracovali formou obrazového návodu v rubrice "Tipy a triky" v následujících souvisejících článcích.


Vrtací šablona byla k dispozici ve dvou výrobních sériích. Obě výrobní série jsou již vyprodány. Nyní již není v nabídce.

| Autor: Železniční modely | Vydáno dne 21. 10. 2012 | 9860 přečtení | Informační e-mailVytisknout článek
Hlavní menu
Vyhledávání

Vyhledat text

Externí odkazy
Novinky
29.10.2012: Vrtací šablona HO Bp
Vrtací šablona k dispozici na e-shopu. Všechny související články zkompletovány.

01.10.2012: Nový e-shop spuštěn
Nyní je již možné objednávat prostřednictvním nového e-shopu.

02.06.2012: Kolejová váha TT opět k dispozici
Od teď je možné opět objednávat Kolejovou váhu v měřítku TT.

20.02.2012: Nefunkční e-shop
Vzhledem k změně na hostingovém serveru došlo k nefunkčnosti e-shopu. Do doby zprovoznění nové aplikace objednávejte prosím prostřednictvím e-mailu.

06.02.2012: Norimberk 2012
Krátká reportáž a fotogalerie z veletrhu v Norimberku.

20.11.2011: Nádražní záchodky Litovel
Nový model ve velikosti HO je k dispozici. Pozor, počet kusů první předvánoční série je omezený.

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server