Kam zmizel TINOL ?

Autor: Železniční modely <zeleznicni.modely(at)trminek.cz>, Téma: F.A.Q., Vydáno dne: 06. 06. 2006

TINOL
Pájecí pasta TINOL. Další ze zajímavých materiálů pro pájení kovových modelů. Kde jej však sehnat ?

Před časem jsme přinesli informace, kde se dá TINOL zakoupit. Neuběhl však ani rok, a TINOL zmizel.

Kam zmizel a proč ? Pokusíme se najít odpověď.


Vše začalo tím, že přestaly fungovat zaručené odkazy vedoucí ke zdroji TINOLu, uvedené v tomto článku . Kleineserien.de ani Bavaria ho již nemají ve své nabídce. To, že to způsobilo mezi modeláři malou paniku není třeba připomínat. Jeden z mála jistých zdrojů TINOLu vyschl, a otázkou je, jestli dočasně, nebo trvale.

Dopátrat se pravdy, nebo alespoň několika málo indicií nebylo úplně jednoduché, ale díky Google a Altavistě se něco málo podařilo zjistit. Takže jak to s TINOLem vypadá ?

Krátce a jasně řečeno : špatně .

Podle všeho to vypadá, že :

- TINOL obsahuje 60 % cínu a 40 % olova. (zur Lötpaste - ich verwende ausschließlich Tinol ... und zwar in der Mischung SnPb 60/40)

- Díky obsahu olova, na základě Direktivy EU o omezení použití nebezpečných látek v průmyslu byla produkce TINOLu omezena, ne-li úplně ukončena. ( Dasselbe gilt auch für das ab 2004 nicht mehr frei verkäufliche TINOL.) Pokud to někoho zajímá, mělo by se jednat o směrnici RoHS: Restriction of the Use of Certain Hazardous Substances- Direktiva 2002/95/EC o omezení použití určitých nebezpečných látek v elektronickém průmyslu jako je olovo, kadmium, šestivazný chrom a polybromidové difenyly- PBB a také PBDE. Direktiva byla přijata 27.1.2003 a bude závazná pro všechny výrobky uvedené na trh po 1.7.2006. Vyjímky jsou uvedeny v příloze této direktivy.

Preventivní opatření na olovo : Olovo je spolu s cínem součástí pájek. V pájce snižuje bod tavení. Alternativní řešení bezolovnaté pájky vyžaduje odolnější výrobky, protože teplota pájení je pak vyšší.


A kdo na to bude mít nervy, a vládne anglickým jazykem, může si počíst : zde .

Že to s TINOLem vypadá zvláštně, se můžeme přesvědčit třeba zde . Červený křížek, dodávka na dotaz. Jestli někdo umí zdatně německy, mohl by se zkusit zeptat a dát nám všem vědět.

U Furtmayr schweisstechnik to sice vypadá, že v nabídce ještě je, avšak jak zjistil prostřednictvím své známé pan Jan.B, firma je prý v konkursu, takže opět nic pro nás. Děkujeme za informaci.

Již jen slabou náplastí nám může být zjištění, že výrobcem TINOLu byl/je Küppers Metallwerke G. m. b. H., Bonn a. Rhein , a že se jedná o starou a tradiční značku, což dokumentuje tento obrázek.

TINOL


Co říci závěrem. Život bez olova bude rozhodně zdravější, pro modeláře možná svízelnější. Pokud někdo má cokoli k doplnění uvedené problematiky, jakékoli poznatky, zjištění, nápady, informace, ozvěte se nám prosím. Jistě to bude zajímat i ostatní modeláře.